Scottish Texel Sheep Breeders Club

Secretary:

Mr Andrew Goldie
c/o Lawrie and Symington
Lanark Agricultural Centre
Lanarkshire ML11 9AX

Tel: 07917 624409
Email: goldie@ lawrieandsymington.com 

Chairman:

Mr Andrew Clark
Blackhill Farm
Crossford
Carluke
Lanarkshire ML8 5QH

Tel: 07904 114506
Email: blackhill@tiscali.co.uk


Results from Peebles show, final show for the Jubilee trophy

Judge Mr Knox Haddo

Aged Ram

1st K Watson Kidston

Shearling Ram

1st R laird
2nd R Laird
3rd G Gray
4th G Gray

Ram Lamb

1st A Cullen
2nd R Laird
3rd G Gray
4th K Johnstone

Ewe

1st G Gray
2nd R Laird
3rd D Gray
4th R Laird

Gimmer

1st G Gray
2nd G Gray
3rd D Preacher
4th G Gray

Ewe Lamb

1st A Goldie
2nd R Laird
3rd G Gray
4th R Laird

Results are as follows

1 st G Gray 37 points
2nd R Laird 28 points
3rd= J & H Clark & A Cullen 12 points
5 th A Goldie 9 points

Congratulations to all the winners, thanks to Lawrie and Symington for sponsorship and all those who took part.

 

Scottish Club - Lanark Texel Sale 2016

Lanark Texel Sale Report

Scottish Club Jubilee Trophy Results

Lesmahagow
 
Judge John Gilmore

Aged Ram
1st  R Wood GCK14 145
2nd KA &R Campbell CSI14 00685
3rd A Goldie CKP14 00062
4th R Struthers SMC14 04221

Shearling Ram
1st J Currie WBU 15 01222
2nd A Cullen WEV 15 00431
3rd K Jamieson JMW 15 00553

Ram Lamb
1st KA &R Campbell CKC1607631
2nd J&H Clark CJN16 04376
3rd I Struthers SIX16 04924
4th R Struthers SMC1604993

Ewes 
1st A Neilson NAB13 00321
2nd I Struthers CJN1403110
3rd J Dunlop DJF 14 00132
4th G Gray GGH13 03167

Gimmer
1st Clark Farms CFT1503905
2nd G Gray GGH1505198
3rd W Fleming FWM15 00216
4th W Fleming FWM15 00215

Ewe Lambs
1st A Neilson NAB16 01710
2nd J&H Clark CJN16 04413
3rd G Gray GGH 16 06253
4th Clark Farms CFT 16 04514


Biggar
 
Judge A McColm

Aged Ram
1st I Minto 
2nd R Struthers
3rd A Hamilton

Shearling Ram
1st A Kennedy KJM 15 04880
2nd G Gray YGW 15 02181
3rd G Gray  GGH 15 05007
4th  TA &R Laird  LTC15 02381

Tup Lambs 
1st A Cullen  CMC 16 01292
2nd A Kennedy KJM16 05685
3rd A CullenCMC16 01202
4th I Struthers SIX 16 04924

Ewes 
1st R Laird LTC 14 02038
2nd G Gray 13 03167
3rd R Laird  LTC14 02117
4th G Gray GGH 14 04188

Gimmer 
1st  J &H Clark CJN 15 04066
2nd R Laird  LTC 15 02281
3rd Clark Farms CFT 15 03923
4th A Kennedy  KJM 15 04889

Ewe Lamb 
1st  R Laird  LTC 16 02856
2nd A Goldie GLD16 01357
3rd J & H Clark CJN16 04413
4th A Renwick ARE16 08772


Next  show Peebles on Saturday 13th August

The Scottish Texel Breeders Club 2016 Annual Trip 

For 2016 the Scottish Texel Breeders Club will depart Lanark Mart on Wednesday 3rd August and return on Friday 5th August 

A full itinerary has been arranged including a visit to a distillary, a day at the  Black Isle Show and more ....

for the full schedule and booking details please click here 


Club Report 2015
 

Annual Dinner Dance & Presentations 2015

At Radstone hotel, Larkhall on 21st of November, The Scottish Texel Sheep Breeders club held their annual dinner and presentation. Our thanks must go to our fabulous after dinner speaker Dick Walker, and our entertainers Andy and Flora Munro.
Our Judge for our Flock competition was Allan Campbell of the Cowal flock and he awarded the following prizes:

Small Flock Ewes: 
1st Strawfrank 
2nd Clarks 
3rd Colllielaw

Small Flock Ewe Lambs:
1st Collielaw
2nd Craigend

Medium Flock Ewes: 
1st Teiglum 
2nd Knap 
3rd Garngour

Medium Flock Ewe Lambs:
1st Knap
2nd Teiglum
3rd Garngour

Large Flock Ewes
1st Cambwell 
2nd Scogton 
3rd Carlinside

Large Flock Ewe Lambs:
1st Carlinside
2nd Cambwell
3rd Boghouse

Champion Flock: Cambwell
Reserve Champion: Scogton

Champion Ewe Lambs: Carlinside
Reserve Champion: Knap

Stock Rams:
1st J Green, Greenall
2nd P Gray, Scogton
3rd J & H Clark, Garngour

Jubillee Trophy
1st G Gray
2nd R Cockburn
3rd J & H Clark
4th A Beaton

Our thanks must go to our sponsors for these events
Clyde Vet Group and Lawrie & Symington, and to all who have competed in and supported these competitions over the summer months.

Robert Laird - Cambwell Flock receiving the Champion Flock award from Susan Cambwell 

 

Stock Judging 9th November 2015

Thank you to all who attended our Stockjudging this evening, despite the horrible weather outside! The results are as follows:

Juniors
1 - Scott Gray (293)
2 - Jane Lindsay (273)
3 - Molly Kennedy (269)

Young Farmers
1 - David McKerrow (355)
2 = Tom Linton & Thomas Muirhead (336)

Young Farmers Team 
1 - SSS Team of James Graham, Stephen Taylor, David McKerrow with a score of 987

Open 
1 - Andrew Johnstone (370)
2 = Alan Clark & Ian Minto (364)

Side Competition of Guess the Sweets in the Jar was won by Adam Lindsay, and the Champion and Reserve Side Competition was won by Archie McGregor.

Thanks must go to all who helped make tonight possible, namely Andy Barr (Parkhouse), Ian Minto (Townhead), Gordon Gray (Ettrick), Peter Gray (Scrogton), Clark Family (Garngour), Robert Laird (Cambwell), Robert Leggate (Silverrig) for supply 8 classes of top quality sheep. Thanks must also go to those who helped mark and run with cards, and to everyone for braving the elements to attend. We look forward to welcoming you all back next year.

DAVID ARKLEY GOLF DAY 6th August 2015

Again a great time was had by all who attended this special day. Many thanks must go to the Arkley family for the huge effort they always put in to ensure that this is always a day to remember. Also a special mention to Ronnie & Jimmy who donated their fee for the laser shooting to the up and coming young Texel Breeders Alistair, Ben & Charlie - as long as the three lads realise we expect a full refund if the money goes towards buying one of those Zwarbles !!!

RESULTS

GOLF

1st David Mackie
Longest Drive Ian Robertson @David Niven
Nearest the pin Ian Struthers

PUTTING

1st Gent Alan Cullen
1st Lady Lorna Jackson
Hole in one John Tough

LASER SHOOTING

Gent - Peter Campbell
Lady- Lyn Barr

 

Results from Doune and Dunblane and Biggar shows

Doune and Dunblane

Judge R Wood Kingledores

Aged ram

1st R Cockburn
2nd M Reid
3rd M Reid
4th A Beaton

Shearling Ram

1st A Beaton
2nd A Beaton
3rd G Gray
4th R Cockburn

Ram Lamb

1stC Gauld
2nd G Gray
3rd C Gauld
4th  R Cockburn

Ewe

1st R Cockburn
2nd G Gray
3rd A Beaton
4th A Beaton

Gimmer

1st G Gray
2nd G Gray
3rd R Cockburn
4th A Beaton

Ewe Lamb

1st G Gray
2nd R Cockburn
3rd R Cockburn
4th C Gauld

Champion
A Beaton

Reserve
R Cockburn

Sorry no ear tag numbers for this show

Biggar

Judge Steve Richardson ( Stonebridge)

Aged Ram

1st Kingsbeck Ltd ( Coulterallers)GCK 13 04134
2nd J & H Clark MTR 13 00841
3rd H Jackson BCM 12 121
4th T A & R Laird  JKE 13 04385

Shearling Ram

1st A Hamilton XSR 14 10081
2nd M Coubrough CSI 14 00685
3rd J & H Clark CJN 14 3123
4th Jack Austin AKJ14 001

Ram Lamb

1st T A & R Laird LTC 15 2285
2nd R Cockburn CKP 15 00197
3rd A Hamilton HLU 15 01504
4th R  Wood        15 06533

Ewe

1st R Cockburn  CKP 12 3300
2nd G Gray  GGH 11 01162
3RD R & M Struthers SMC 11 00904
4th  A Hamilton  GGH13 03097

Gimmers

1st G  Gray  GCT 14  04515
2nd  R Laird  LTC 14 02038
3rd R & M Struthers SMC 14 03257
4th  R Cockburn CKP 14 00067

Ewe Lamb

1st G Gray GGH 15 05178
2nd J & H Clark CJN 15 04066
3rd  R Cockburn  CKP 15 00176
4th A Cullen CMC 15 01006

Champion  G Gray

Reserve  A Hamilton
 

The points as they stand at the top

G Gray  54
J & H Clark 36
R Cockburn  35
A Beaton  27
K A & R Campbell 12
A Hamilton 9
T A & R Laird 9

Next show is Peebles on Saturday 15th  August.

 

Silver Jubilee Trophy with Doune & Dunblane and Biggar Show results 2015 

Stirling Show 2015
 

Champion – Ettrick gimmer, GGH1404118

Reserve – Cowal ewe, CKC121943

Shearling 1, Ettrick GGH1404112; 2, Garngour ECE1400180; 3, Garngour CJN1403123

Tup lamb 1, Clarks DCX1504141; 2, Cowal CKC1505972; 3, Garngour CJN1504026; 4, Grougfoot MDG1501053

Ewe 1, Cowal CKC1201943; 2, Cowal CKC1100239; 3, Ettrick GGH1202258; 4, Ettrick GGH1101162

Gimmer 1, Ettrick GGH1404118; 2, Grougfoot MDG1400933; 3, Garngour CJN1403120; 4, Grougfoot MDG1400950

Ewe lamb 1, Garngour CJN1504034; 2, Teiglum CFT1503905; 3, Garngour CJN1504050; 4, Nochnary DNN1500991
 

Jubilee Points

G GRAY 32

J&H CLARK 28

K A&R CAMPBELL 12

A BEATON 11

R COCKBURN 8

J MCKERROW 5

K Johnstone

CLARKS 4

R&MSTRUTHERS 3

CLARK FARMS 3

 

Scottish Texel Breeders Jubilee trophy 2015

Lesmahagow show
Judge Graham Knox (Haddo)

AGED RAM
1stA Beaton FPG11568
2ND K JOHNSTONE LTC12149
3RD K JOHNSTONE JJE134383
4TH A PROVAN PRV121222

SHEARLING RAM
1ST A BEATON EMK141807
2ND J&H CLARK ECE14180
3RD J&H CLARK CJN143123

RAM LAMB
1ST G GRAY GGH155156
2ND J&H CLARK CJN154003
3RD T A &R LAIRD LTC152289
4TH G GRAY GGH155028

EWE
1ST R COCKBURN YSM1101626
2NDR&M STRUTHERS SMC1100904
3RD A BEATON WJW121175
4TH R COCKBURN YSM111562

GIMMER
1ST G GRAY GGH1404068
2ND G GRAY GGH1404073
3RD A BEATON BWG14543
4TH I STRUTHERS SIX1403293 

EWE LAMB
1ST J&H CLARK CJN154034
2ND J&H CLARK CJN154030
3RD R COCKBURN CKP1500176
4TH K JARVIE JRV152255

CHAMPION G GRAY GIMMER

RESERVE G GRAY TUP LAMB
 

POINTS AS THEY STAND

G GRAY 18

J &H CLARK 15

A BEATON 11

R COCKBURN 8

K JOHNSTONE 5

R&M STRUTHERS 3

T A & R LAIRD 1

I STRUTHERS 1

K JARVIE 1

A PROVAN 1
 

The next show is Stirling 13th June ... .It is all to play for!

 

Facebook Page

FacebookThe Scottish Texel Sheep Breeders Club now has a new Facebook Page! To keep up to date with latest Club Events and news, visit our page at:  www.facebook.com/ScottishTexelSheepBreedersClub and give our page a “Like”

 

2014 Club News

2013 Club News

2012 Club News

2011 Club News